Powrót
5 min czytania 16 listopada 2022

Praca na produkcji

Praca na produkcji – dlaczego?

Praca na produkcji. Przeglądając oferty pracy można zauważyć, że wiele przedsiębiorstw szuka pracowników produkcyjnych. Praca na produkcji może oznaczać różny zakres obowiązków. A nawet po prostu w zależności od samej działalności firmy, inną pracę. Jednak każda taka oferta może być bardzo korzystna. Zarobki na produkcji mogą być atrakcyjne, a zakres obowiązków zwykle jest stały i nie jest skomplikowany. Co warto wiedzieć o tego rodzaju pracy?

praca na produkcji

Praca na produkcji może być ciekawym doświadczeniem zawodowym. Pracownik produkcyjny jest częścią całego zespołu. Uczestniczy w procesie powstawania produktu od początku do samego końca. Jego obowiązki wiążą się najczęściej z pracą w systemie zmianowym. Wybierając ten rodzaj pracy fizycznej można zająć różne stanowiska. Najczęściej zaczyna się od pracownika produkcyjnego. Jednak po pewnym czasie można awansować na wyższe stanowisko, np. operatora maszyny lub kierowcy wózka widłowego. Zakłady produkcyjne mogą być dobrym miejscem pracy dla osób, które chcą się rozwijać zawodowo. Dzięki temu, że pracownicy mają bezpośredni wpływ na powstawanie produktu, mogą łatwo zauważyć efekty swojej pracy. Jest to także dobra okazja, aby nauczyć się nowych umiejętności i poszerzyć swoje kwalifikacje.


Czy praca na produkcji jest trudna?

Przedsiębiorstwa produkcyjne zajmują się wytwarzaniem różnego rodzaju produktów i sprzętów. Oznacza to, że pracując fizycznie, wykonujemy pracę przy linii produkcyjnej lub obsługujemy konkretną maszynę, która wytwarza produkty. Można więc powiedzieć, praca na produkcji to praca fizyczna, która wymaga umiejętności manualnych. W wypadku obsługi maszyn trzeba mieć specjalne uprawnienia lub przejść szkolenie w firmie, które umożliwi pracę z nimi. Jednak tak naprawdę praca ta opiera się o sumienne wykonywanie obowiązków. Sama w sobie nie jest skomplikowana, ale może być monotonna. 

Wśród obowiązków na takim stanowisku pracy możemy wyróżnić:

  • wykładanie towaru na taśmę produkcyjną,
  • zdejmowanie towaru z taśmy,
  • dodawanie elementów do towarów znajdujących się na taśmie produkcyjnej,
  • etykietowanie towarów,
  • pakowanie towarów.

Może się też zdarzyć, że jedna osoba na danym stanowisku wykonuje jedną czynność, a kolejna inną. Zakres obowiązków jest jednak stały i jasny. Wszystkie zadania muszą być wykonywane zgodnie z procedurą danej firmy, jak i zgodnie z przepisami BHP. Warto pamiętać, że i taka praca daje możliwość awansu na wyższe stanowisko, a także uzyskania nowych uprawnień i podwyższenia swoich kompetencji zawodowych.


Ile zarabia pracownik produkcyjny?

To zależy. W Polsce według badań statystycznych średnie wynagrodzenie operatorów linii produkcyjnej wynosi 4200 złotych brutto. Jednak aż 1/4 pracowników deklaruje wynagrodzenie powyżej 5000 złotych brutto. Oczywiście są też przedsiębiorstwa, które na początek mogą zaoferować najniższe wynagrodzenie. Zależeć to może między innymi od doświadczenia zawodowego lub posiadanych kwalifikacji.

Wbrew pozorom pracownicy produkcyjni mają możliwość osiągnięcia awansu zawodowego. Najczęściej jest to awans pionowy, czyli na bezpośrednie stanowisko w górę. A to oznacza wyższą pensję. Wielu pracodawców daje możliwość swoim pracownikom zwiększenia kwalifikacji zawodowych jak na przykład uzyskania uprawnienia na wózki UDT. Dodatkowe uprawnienia oznaczają możliwość zmiany stanowiska pracy, a co za tym idzie również wysokości wynagrodzenia. 

Praca na produkcji na pewno wymaga dyspozycyjności. Dobrze jest również pamiętać, że w zakładzie produkcyjnym pracuje się również w weekendy i święta, co również rozliczane jest w korzystniejszy dla pracownika sposób. W wielu przedsiębiorstwach można pracować również w ramach nadgodzin, a to także jest wynagradzane finansowo w odpowiedni sposób.

Podsumowując – oprócz zasadniczego wynagrodzenia dla pracowników na produkcji najczęściej przysługują premie. Mogą być to premie przyznawane za dobrą efektywność w pracy oraz za brak absencji. Pracownicy najczęściej zatrudniani są na umowy o pracę. Firmy często oferują pracownikom produkcyjnym możliwość rozwoju i awansu. Bardzo często osoby bez doświadczenia w zawodzie, przed rozpoczęciem pracy są wysyłane na różne kursy, by podnieść swoje umiejętności. Dodatkowo przedsiębiorstwa oferują prywatną służbę zdrowia oraz karty sportowe. W związku z tym, że większość firm, o których mowa, mieści się na przedmieściach miast, pracownikom proponowany jest często zwrot kosztów dojazdów lub podstawiany jest specjalny autobus, który wozi pracowników z miasta do pracy i z powrotem.


Gdzie szukać pracy na produkcji?

Najlepszym miejscem do szukania nowej pracy jest agencja pracy. Agencja pracy zawsze ma najnowsze oferty pracy, które może zaproponować osobie szukającej zatrudnienia. Wybierając agencję, nie tracimy więc czasu na przeglądanie ofert i sprawdzanie, czy są nadal aktualne. Ponadto agencja pracy zawsze weryfikuje zarówno pracodawców, jak i pracowników. Można mieć więc pewność, że firmy korzystające z pośrednictwa agencji pracy w zatrudnieniu nowych osób, są sprawdzonym pracodawcom.

Dużą zaletą szukania pracy za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej jest też otrzymanie dopasowanych ofert do swojego profilu kandydata. Agencja po prostu oferuje nam oferty, do których spełniamy wymagania, a zatem możemy liczyć na zatrudnienie. Z drugiej zaś strony dane oferty pracy spełniają również nasze wymagania, a więc można liczyć na oferty na rynku pracy, które są indywidualnie dopasowane do naszych oczekiwań i możliwości, a przez to łatwiej dostaniemy pracę, na jakiej nam zależy. Jedną z takich biur pośrednictwa pracy jest Agencja Pracy Tymczasowej Eurokadra. Oferujemy wiele ofert pracy. Jedną z najpopularniejszych jest właśnie praca na produkcji. Najnowsze oferty pracy możesz sprawdzić na naszej stronie internetowej Produkcja i inżynieria

Trzeba pamiętać, że praca na produkcji to dość specyficzne zajęcie. Ma swoje zalety, jak i również wady. Na pewno w pewnym sensie uchodzi za monotonną oraz powtarzalną, dlatego że każdego dnia wykonujemy tą samą czynność. Może to prowadzić do wypalenia zawodowego. Wiele osób zastanawia się czy praca jest ciężka. Wszystko tak naprawdę zależy od zakładu. Pracownik zatrudniony w zakładzie produkcyjnym powinien cechować się dyspozycyjnością. Z reguły spędza tam kilka godzin w pozycji stojącej. Osoby pracujące przy taśmie najczęściej pracują w systemie zmianowym, który wpływa na rozregulowanie zegara biologicznego.

Zaletą takiej pracy jest fakt, że pracodawcy firmy nie mają tu wygórowanych oczekiwań. W głównej mierze chodzi im o sumiennych, pracowitych, zdyscyplinowanych pracowników. Najczęściej wystarczy gotowość do pracy zmianowej oraz umiejętności manualne. Co więcej, obowiązki pracowników produkcji nie należą do skomplikowanych i mogą wykonywać je również osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.


Dla kogo będzie odpowiednia praca na produkcji?

Na produkcji zwykle potrzebnych jest wiele rąk do pracy, dlatego istotni są tutaj też ludzie bez doświadczenia, ale chętni i zmotywowani do pracy, którzy szybko uczą się nowego fachu. Aby pracować w charakterze pracownika fizycznego, niepotrzebne jest wykształcenie. Objęcie stanowiska i radzenie sobie uzależnione jest od stopnia determinacji, jak również od motywacji, zdolności manualnych, wydolności fizycznej, a po części też odporności psychicznej. Pracownicy produkcji z doświadczeniem mają szansę na szybsze znalezienie pracy oraz większe zarobki niż ci, którzy najpierw muszą zostać wdrożeni do obowiązków.

Bez względu na to, jak wygląda praca w danym zakładzie, pracownik zobowiązany jest do przestrzegania zasad BHP. Wymagana jest od niego również znajomość wytycznych i specyfikacji produkcji. W przeciwnym wypadku może dojść do wytworzenia wadliwego produktu niespełniającego standardów jakości.

Bez względu na to jakie zajmujemy stanowisko w zakładzie produkcyjnym jest to praca fizyczna. Należy pamiętać, by ją wykonywać powinieneś cechować się dobrym stanem zdrowia, kondycją oraz siłą fizyczną. Jak łatwo zauważyć branża ta została zdominowana przez mężczyzn. Wraz z biegiem czasu można zauważyć większą ilość kobiet na produkcji. Panie, które podejmują się takich obowiązków bez żadnego trudu trafią na właściwe ogłoszenia o pracę w miejscu, które nie wymagają od nich dużej ilości siły fizycznej.  

Cechy pracownika produkcyjnego:

  • gotowość do pracy
  • dyspozycyjność
  • doświadczenie
  • sumienność
  • pracowitość
  • umiejętność pracy w zespole.

Posiadanie uprawnień do obsługi maszyn, czy innych urządzeń jest dodatkowym atutem. W szczególności jeśli chodzi np. o uprawnienia na wózki widłowe. W przypadku innych stanowisk jak np. inżynier produkcji, czy kierownik produkcji – wykształcenie wyższe będzie wymagane. 


Warunki pracy w zakładzie produkcyjnym

W zależności od firmy, warunki na produkcji mogą się od siebie różnić. Z reguły praca na produkcji odbywa się na specjalnie wyznaczonej hali produkcyjnej. Jest to duży budynek z ulokowanymi maszynami lub całą linią produkcyjną. Większość hal jest ogrzewana, niekiedy nawet (choć rzadko) klimatyzowana. Większość zakładów produkcyjnych stara się unikać przestojów. Dlatego też praca odbywa się 7 dni w tygodniu w systemie zmianowym. Najczęściej spotyka się 3 zmiany lub nawet system 4 – brygadowy. Nie jest to zawód dla ludzi, których interesuje praca od poniedziałku do piątku w systemie 8 – godzinnym.

Optymalizacja pracy w przemyśle sprawia również, że większość osób pracujących na stanowisku operatora produkcji wykonuje dość wąski zakres obowiązków. Dlatego często pracuje się w jednej pozycji, co może być nieco męczące.  

Operator linii produkcyjnej wykonuje swoje obowiązki zwykle przy taśmie montażowej, gdzie konieczne jest realizowanie zadań w określonych interwałach czasowych. Zadania są dość powtarzalne i trzeba zmieścić się w wyznaczonym czasie, dlatego na takich stanowiskach ceni się uważność, dokładność oraz szybkość działania. Pracownik musi być też odporny na jednostajną pracę. Do plusów tego typu pracy należą: jasny zakres obowiązków, umowa o pracę, a przy pracy w dużych przedsiębiorstwach również bogata oferta dodatków pozapłacowych.


Czy warto pracować w zakładzie produkcyjnym?

Zdecydowanie dla wielu osób, będzie to dobra oferta pracy. Praca ta nie jest wymagająca, a do wykonywanych zadań zostaniemy przyuczeni. Dla wielu osób również to, że zakres jest stały i nic nas w pracy nie zaskoczy kolejnego dnia, również będzie ogromnym plusem. W wielu przedsiębiorstwach jest to praca zmianową, co warto wziąć pod uwagę. Jednak zakres obowiązków i wynagrodzenie mogą być naprawdę atrakcyjną zaletą pracy produkcyjnej.

Tagi