Podwyżka wynagrodzenia — jak o nią prosić pracodawcę?
Rozmowa o podwyżkę kojarzy się nam pozytywnie i negatywnie. To pierwsze, bo każdemu przydają się dodatkowe pieniądze, zwłaszcza przy rosnącej inflacji. Drugie, bo jest to zazwyczaj sytuacja mocno nas stresująca. Jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę? Jakie argumenty podać, aby przekonać pracodawcę, że na nią zasługujemy? Podwyżka wynagrodzenia — sprawdź jak o nią prosić.
Rutyna w pracy to najczęstsza przyczyna wypalenia zawodowego, które może obciążać nasz organizm. Jest to częsty problem, który dotyka ludzi na każdym stanowisku. Powtarzające się w kółko obowiązki sprawiają, że nie odczuwamy satysfakcji z pracy. Co zrobić, aby ją pokonać? Sprawdź kilka naszych wskazówek.
Rozmowa o podwyżkę — jak się przygotować?
Kluczem do dostania podwyżki jest odpowiednio zaplanowana rozmowa. Nieważne, jak dobre ma się relacje ze swoim szefem, będzie on oczekiwał dobrych argumentów. Mają być one potwierdzeniem, że zasługujesz na wyższe wynagrodzenie. Zrób listę swoich osiągnięć, prowadzonych projektów i rozwiązanych dobrze spraw. Pomyśl, jak Twoja praca przyczynia się do rozwoju firmy, w której pracujesz. Zastanów się nad odpowiedzią: „dlaczego to właśnie Ty masz dostać podwyżkę spośród innych pracowników„.
Stwórz scenariusz sytuacji — pozwoli Ci to zachować spokój podczas rozmowy i wzmocni Twoją pewność siebie. Powtarzanie sobie kwestii, które poruszysz, sprawi, że będziesz się mniej stresować. Obierz sobie różne tory wydarzeń i przygotuj pod każdy z nich wypowiedź. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio zareagować.
Pamiętaj, że dobre przygotowanie ma większą szansę na pozytywny koniec niż brak dobrych argumentów.
Kiedy pytać o podwyżkę w pracy
Wybierz odpowiedni moment na rozmowę o podwyżkę. Dowiedz się, jak wygląda sytuacja finansowa firmy. Pytanie o podwyżkę, podczas gdy firma robi cięcia wydatków, jest nieodpowiednie. Możesz być pewny, że w takim momencie możesz liczyć na odmowę.
Kiedy więc pytać o podwyżkę? Najlepszy moment to taki, gdy firma jest w stabilnej sytuacji. Najlepiej zaraz po jakiś sukcesach. Przemyśl dokładnie, kiedy podjąć się takiej rozmowy. Być może dobrym momentem będzie koniec roku — firmy często planują wtedy budżet na nowy rok. Jeśli nie zostaną w nim uwzględnione podwyżki, to może w późniejszym czasie nie być możliwości, aby wzrosło Twoje wynagrodzenie.
Jeśli jesteś przed lub po urlopie czy zwolnieniu lekarskim to wstrzymaj się z rozmową. Duże firmy nie mają tak szerokiego poglądu na wszystkich pracowników. Twoja dłuższa nieobecność może oznaczać, że, będziesz musiał przypomnieć szefowi o swojej efektywności.
Obserwuj swojego szefa i jego samopoczucie. Jego humor z pewnością ma duże znaczenie. Nie zaczynaj rozmowy w biegu lub jeśli widzisz, że ma stresujący dzień. Najlepiej umów się na spotkanie i wspomnij, czego będzie dotyczyć. Twój pracodawca będzie również mógł przygotować się i zastanowić nad Tobą i Twoimi dokonaniami.
Spróbuj podjąć się rozmowy po zakończeniu jakiegoś ważnego projektu, w którym przyczyniłeś się do zwiększenia zysków firmy lub wykazałeś się dobrą pracą.
Jeśli dostałeś nowe obowiązki, np. po odejściu pracownika i będziesz mieć więcej pracy — to również dobry moment na spytanie o podwyżkę.
Pomyśl nad dniem tygodnia. Poniedziałek z pewnością nie należy do lubianych dni w pracy, więc go najlepiej pomiń. Dobrym momentem na rozmowę o podwyżce może być środek tygodnia albo piątek rano. Spróbuj umówić się, w któryś z tych dni, a być może wpłynie to pozytywnie na Twoją propozycję.
Argumenty o podwyżkę — przebieg rozmowy
Najważniejsze podczas rozmowy o podwyżkę są argumenty, jakie przedstawisz swojemu szefowi. Warto dobrać je prawidłowo, bo to one zaważą na to, czy wzrośnie Twoja stawka.
Bądź konkretny w tym, co mówisz. Pamiętaj, że jeśli wykonujesz swoje obowiązki prawidłowo — to nie jest żaden argument. Powinieneś znaleźć coś, co wyróżnia cię od innych.
Przykładowe argumenty:
- Wyniki pracy
Uwzględnij w swojej wypowiedzi swoje osiągnięcia, które miały wpływ na firmę. Może być to pozyskanie nowego klienta, wdrożenie ważnych usprawnień lub pozytywne zakończenie dużego projektu.
- Twoje kompetencje i umiejętności wzrosły
Ciągle się dokształcasz, robisz kursy i szkolenia, a twoja wiedza wciąż rośnie? Pokaż pracodawcy, że się rozwijasz.
- Zakończenie okresu próbnego
Jeśli szykuje się przedłużenie umowy, to znak, że pracodawca docenił Twoje starania. Może być to świetną okazją, aby poprosić o wzrost płacy.
- Dostałeś nowe obowiązki
Podejmując się pracy, zgadzamy się na warunki nam przedstawione. Nasze obowiązki są określone już na samym początku. Jeśli dojdą Ci jakieś nowe, masz prawo zapytać o podwyżkę wynagrodzenia.
- Masz wyższe kwalifikacje od innych pracowników
Udowodnij, że Twoje kwalifikacje bezpośrednio przyczyniają się do wyników Twojej pracy. Zaproponuj wprowadzenie zmian, które mogą polepszyć działanie firmy. Możesz np. wystąpić z propozycją przeszkolenia innych pracowników, z wiedzy, którą posiadasz.
- Staż pracy
To ile pracujesz w firmie, może być jednym z argumentów podczas rozmowy o podwyżkę. Pamiętaj jednak, że nie powinien to być jedyny przedstawiony argument. Potraktuj to jako dodatkową podstawę do negocjacji.
- Większa odpowiedzialność
Jeśli dostałeś nowe obowiązki, które wiążą się z większą odpowiedzialnością. Zarządzałeś jakimś projektem lub musiałeś o czymś sam decydować. Możesz to zawrzeć w swojej wypowiedzi. Większa odpowiedzialność to większy stres.
- Zarobki w innych firmach
Możesz wspomnieć o tym, że w innych firmach na takim samym stanowisku zarabia się więcej. Zrób to jednak dosyć delikatnie. Takim argumentem można rozzłościć szefa, który pomyśli, że straszysz go odejściem do innej firmy.
Wszyscy wiemy, że nastały trudne czasy. Inflacja rośnie w oczach, ceny są coraz wyższe. Za nasze wynagrodzenie coraz mniej rzeczy możemy kupić. Możesz wspomnieć o aktualnej sytuacji gospodarczej kraju, z pewnością pracodawca ją zrozumie. Przyjmij to jednak za argument dodatkowy.
Jaka wysokość podwyżki wynagrodzenia
Przygotuj kwotę stawki, którą byś chciał dostać. Przemyśl to kilka razy. Zbyt wygórowana kwota podwyżki pensji może wpłynąć na negatywne rozpatrzenie Twojej prośby. Dokładnie przemyśl więc, ile zaproponujesz swojemu szefowi.
Sprawdź, ile zarabiają inni na podobnym stanowisku. Przejrzyj oferty i uśrednij pensję. Myśl realnie — zbyt duże oczekiwania mogą zrazić Twojego pracodawcę.
Zazwyczaj kwota pożyczki, o jaką się prosi to 10-15%. W przypadku gdy łączy się etaty lub przyjmuje się nowe obowiązki, może ona wynosić do nawet 20-30%. Oczywiście wszystko zależy od branży, w której się pracuje. Istnieją tacy specjaliści, którzy mogą oczekiwać nawet podwyżek sięgających 50%! Oceń jednak swoje umiejętności racjonalnie.
Zastanów się jaką kwotę minimalną jesteś w stanie zaakceptować. Zostaw pole do negocjacji. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na Twoją propozycję, możesz negocjować z nim stawkę.
Jak NIE rozmawiać o podwyżce
Jeśli chcesz być dobrze odebrany przez szefa, nie mów o pewnych tematach:
- Nie nawiązuj do spraw prywatnych
Złym argumentem jest mówienie o tym, że wziąłeś kredyt lub urodziło Ci się dziecko. To nie są kryteria, przez które pracodawca ustala wynagrodzenie.
- Nie porównuj się do kolegów
Mówienie o tym, że inni pracownicy zarabiają więcej niż ty, to nie jest dobry argument. Zamiast wyliczać kto, ile zarabia w firmie, możesz powiedzieć, czym ty się wyróżniasz spośród reszty pracowników.
- Nie szantażuj, że odejdziesz z firmy
Najgorsze co możesz zrobić to okazać zdenerwowanie i zacząć rzucać groźbami.
Odmowa podwyżki
Jeśli uzyskasz odmowę od szefa, pamiętaj, aby zachować spokój. Nie traktuj tego, jak porażkę. Zapytaj pracodawcy, co możesz polepszyć w swojej pracy, aby uzyskać podwyżkę.
Rozmowa o podwyżkę z pewnością dla większości ludzi jest bardzo stresującą sytuacją. Wiele osób woli poszukać nowej pracy niż starać się o wzrost swojego wynagrodzenia. Jeśli czujesz, że należy Ci się coś więcej — spróbuj swoich sił. Jak Ci się nie uda — nie załamuj się. Pokaż swojemu pracodawcy, że zasługujesz na podwyżkę i spróbuj za jakiś czas znowu podjąć się tego wyzwania.
Jeśli chcesz zmienić pracę, sprawdź nasze aktualne oferty pracy.