Powrót
10 min czytania 25 listopada 2024

Potwierdzenie obecności w pracy — jak powinno się odbywać?

Potwierdzenie obecności w pracy to możliwość, która ułatwia kontrolowanie czasu pracy i zapewnia przejrzystość w rozliczeniach. Czy istnieje obowiązek prowadzenia listy obecności? Co grozi pracownikowi za brak wpisu na liście obecności? Czym lista obecności w pracy różni się od ewidencji? Potwierdzenie obecności pracownika w pracy — dlaczego warto?

potwierdzenie obecności w pracy

SPIS TREŚCI

Potwierdzanie obecności w pracy — co trzeba wiedzieć?

Pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy, jednak nie należy mylić jej z listą obecności. Kluczowa różnica polega na tym, że lista obecności nie jest wymagana przepisami prawa, podczas gdy ewidencja czasu pracy jest obowiązkowa.

Według Kodeksu pracy sposób potwierdzania obecności w pracy jest dowolny i zależy od preferencji pracodawcy. Zasady potwierdzania obecności w pracy powinny znaleźć się w regulaminie pracy i być dostępne dla wszystkich pracowników. Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku sporządzenia regulaminu, musi pisemnie powiadomić pracownika o tym, jak zaznaczać swoją obecność. Informacja ta powinna się pojawić nie później niż 7 dni od dopuszczenia go do pracy.

Ewidencja czasu pracy — czym jest?

Ewidencja czasu pracy należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Jest to dokument, który zawiera szczegółowe informacje na temat czasu pracy pracownika, liczby dni wolnych, które wykorzystał. Może być prowadzona pisemnie lub elektronicznie. Jest ona potrzebna, aby poprawnie rozliczyć czas pracy, wyliczyć wynagrodzenie, czy ustalić inne świadczenia związane z pracą. Co powinna zawierać ewidencja czasu pracownika?

  • godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy,
  • ilość przepracowanych godzin pracy,
  • dni wolne od pracy,
  • nadgodziny,
  • zwolnienia,
  • przepracowane godziny nocne,
  • usprawiedliwione nieobecności w pracy,
  • dyżury,
  • nieusprawiedliwione nieobecności w pracy,
  • czas pracy pracownika młodocianego.

Czytaj też: Nagana w pracy — za co można otrzymać?

potwierdzenie obecności  w pracy

Czytaj też: Czy umowa zlecenie liczy się do emerytury?

Jakie są sposoby potwierdzania obecności w pracy?

Obecność pracownika może zostać potwierdzona na różne sposoby:

  • ustnie,
  • pisemnie,
  • wzrokowo,
  • elektronicznie.

Nie ma ścisłych zasad potwierdzania obecności w pracy, pracodawca ma dużą dowolność, co do wyboru. Może postawić na tradycyjne lub nowoczesne metody potwierdzania obecności pracownika. Odnotowywanie obecności może się odbywać również przez połączenie tych dwóch form.

Nowoczesne metody potwierdzania obecności pracownika

Do nowoczesnych metod odnotowywania obecności pracownika należy np. elektroniczna lista obecności. Może być ona prowadzona w arkuszu kalkulacyjnym typu Excel lub za pomocą specjalnego systemu elektronicznego, który już istnieje lub może zostać stworzony na potrzeby firmy. Logowanie może odbywać się przez stronę internetową lub oprogramowanie.

Inną nowoczesną metodą odnotowywania obecności pracownika jest wprowadzenie przez pracodawcę kart magnetycznych lub chipów, które pokazują dokładny czas przyjścia i wyjścia pracownika z zakładu pracy. Nie trzeba wtedy tracić czasu na ręczne wpisywanie na listę obecności.

Co musi zawierać tradycyjna lista obecności?

Tradycyjna lista obecności powinna mieć następujące elementy:

  • imię i nazwisko pracownika,
  • data,
  • godzina przyjścia do pracy,
  • godzina wyjścia z pracy,
  • podpis pracownika potwierdzającego obecność w pracy.

Czytaj też: Przepracowanie — jakie są obawy i skutki?

potwierdzenie obecności w pracy

Czytaj też: Umiejętności magazyniera — jakie są najważniejsze?

Skutki braku prowadzenia listy obecności — czy grożą kary?

Choć prawo nie wymaga od pracowników obowiązkowego podpisywania listy obecności, w wielu firmach ustala się zwyczaj, że pracownik powinien potwierdzać swoją obecność w pracy. W takich przypadkach, jeśli pracodawca stosuje listy obecności, konieczne jest ich regularne uzupełnianie i podpisywanie.

Zgodnie z art. 108 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy, pracownicy, którzy nie przestrzegają ustalonych zasad potwierdzania swojej obecności, mogą zostać ukarani upomnieniem lub naganą. Jeśli pracownik systematycznie zaniedbuje podpisywanie listy obecności lub zgłaszanie godzin pracy, zakłócając tym samym prawidłowe ewidencjonowanie czasu pracy, może to stanowić naruszenie jego obowiązków, co daje pracodawcy podstawy do rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia.

Chociaż prowadzenie listy obecności nie jest wymagane prawnie, pracodawcy często korzystają z niej, aby kontrolować czas pracy pracowników. Lista obecności służy przede wszystkim do weryfikacji, czy pracownicy stawiają się na czas do pracy, a także do monitorowania przepracowanych godzin. Forma listy obecności może być dowolna – zarówno tradycyjna papierowa, jak i elektroniczna.

Prowadzenie listy obecności w firmie pełni kluczową funkcję w zakresie rejestracji czasu pracy i kontroli obecności pracowników. Regularne uzupełnianie listy pozwala na dokładne monitorowanie godzin pracy. Niezależnie od formy – tradycyjnej czy elektronicznej – lista obecności powinna być systematycznie uzupełniana, aby zapewnić rzetelną kontrolę nad czasem pracy i zgodność z wewnętrznymi regulacjami firmy.

Sprawdź też: Praca fizyczna — dla kogo?

Tagi