Praca w niedzielę i święta — dla kogo należy się dodatek?
Niedziela i święta to dni, w które większość ludzi ma wolne, ale nie w każdym zawodzie. Praca w te dni jest dopuszczona w wyjątkowych sytuacjach. Kiedy jest dozwolona praca w niedzielę i święta? Co na temat pracy w weekendy i święta mówi Kodeks pracy? Jakie są dni wolne w 2025 roku? Praca w święta — co trzeba wiedzieć? Kiedy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie i jak je obliczyć?
SPIS TREŚCI
- Dni ustawowo wolne od pracy w niedziele i święta
- Kiedy jest dozwolona praca w niedziele i święta?
- Praca w niedziele i święta — kiedy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?
- Godziny nadliczbowe w niedzielę — kiedy o nich mówimy?
- Wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta — jak obliczyć?
- Nieprzestrzeganie przepisów o pracę w niedziele i święta
Dni ustawowo wolne od pracy w niedziele i święta
W przepisach Kodeksu pracy widnieje informacja, że dniami wolnymi od pracy są wszystkie niedziele i święta wskazane w Ustawie o dniach wolnych od pracy. W ciągu roku zazwyczaj są to:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- Zielone Świątki,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Należy pamiętać: Praca w niedzielę i święto obejmuje godziny od 6:00 tego dnia do 6:00 dnia następnego, chyba że pracodawca w przepisach wewnętrznych określił inny przedział czasowy.
Czytaj też: Praca fizyczna — dla kogo?
Czytaj też: Urlop tacierzyński — co trzeba wiedzieć?
Kiedy jest dozwolona praca w niedziele i święta?
Praca w niedziele i święta dozwolona jest tylko w określonych sytuacjach, które uregulowane są w przepisach Kodeksu pracy. Kiedy można pracować w niedziele i święta?
- w momencie prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, środowiska naturalnego, mienia lub w celu usunięcia awarii,
- praca w ruchu ciągłym, praca zmianowa — w niektórych branżach takich jak zakłady produkcyjne, magazynowe pracownicy muszą pracować w niedziele i święta, ze względu na charakter pracy,
- praca w transporcie i komunikacji,
- prace wykonywane przy remontach,
- prace w zakładowych służbach ratowniczych: zakładowe straże pożarne, pogotowie, ratownicy medyczni, lekarze, policja itp.,
- praca przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób: ochroniarze, stróże,
- praca w rolnictwie i hodowli,
- prace służące zaspokojeniu bieżących potrzeb społeczeństwa: gastronomia, hotele, placówki służby zdrowia, jednostki pomocy społecznej, jednostki wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, zakłady kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
- praca w systemie czasu pracy, który obejmuje tylko piątki, soboty, niedziele.
Należy jednak pamiętać, że praca w niedziele i święta podlega pewnym ograniczeniom i regulacjom, które trzeba przestrzegać. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w te dni, handel jest zabroniony w określonych godzinach. Pracodawcy powinni być świadomi tych zasad i dostosować swoje działania do obowiązujących przepisów.
Praca w niedzielę i święta — kiedy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?
Pracownikom, którzy kwalifikują się do pracy w niedziele i święta, za czas pracy w te dni przysługuje dodatek do wynagrodzenia (rekompensata za pracę w niedziele i święta) bądź odbiór dnia wolnego w innym czasie.
Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi dnia wolnego w ciągu 6 dni przed lub po pracy w niedzielę. Jeśli nie jest to możliwe, dzień wolny należy zaplanować do końca okresu rozliczeniowego. Dzień wolny powinien rekompensować pracę w niedzielę, przy czym czas wolny nie może być krótszy niż 8 godzin, co odpowiada dobowej normie czasu pracy.
Jeśli nie można udzielić dnia wolnego w przewidzianym terminie, pracodawca ma obowiązek wypłacenia pracownikowi dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Zgodnie z kodeksem pracy (art. 1511 § 1) dodatek za pracę w niedziele i święta wynosi 100% standardowego wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w tym czasie.
Czytaj też: Szkolenia BHP — dlaczego są ważne?
Czytaj też: Umowa zlecenie z emerytem
Godziny nadliczbowe w niedzielę — kiedy o nich mówimy?
W każdym systemie czasu pracy, który dopuszcza pracę w niedziele i święta, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednią liczbę dni wolnych w danym okresie rozliczeniowym, równą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych przypadających w przeciętnym pięciodniowym tygodniu pracy w tym okresie.
Praca w niedzielę nie spowoduje powstania godzin nadliczbowych, jeżeli zostanie udzielony dzień wolny w innym terminie. Dopiero jeśli nie można udzielić dnia wolnego w zamian, jest mowa o godzinach nadliczbowych. Praca w ten dzień zwiększy bowiem obowiązującą normę tygodniową czasu pracy.
Wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta — jak obliczyć?
Pracownik, który wykonuje pracę w niedzielę powyżej 8 godzin, pracuje wtedy w godzinach nadliczbowych. Godziny nadliczbowe należy zrekompensować dodatkiem do wynagrodzenia:
Przykład:
Pan Karol odbył 12 godzin pracy w niedziele, która normalnie jest jego dniem wolnym od pracy. Za pierwsze 8 godzin pracy pan Karol powinien dostać dzień wolny. Natomiast za kolejne 4 godziny pracy, które wliczają się w nadgodziny, przysługuje mu standardowe wynagrodzenie powiększone o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych lub możliwość skorzystania z czasu wolnego.
Jeśli udzielenie dnia wolnego za pierwsze 8 godzin pracy będzie niemożliwe, pan Karol otrzyma dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę w niedzielę.
Nieprzestrzeganie przepisów o pracy w niedzielę i święta
Zlecenie wykonywania pracy w niedziele i święta ze względów innych, niż te ustalone w przepisach jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, z powodu naruszenia przepisów o czasie pracy. Z tego powodu pracodawca może ponieść nieprzyjemne konsekwencje.
Praca w dniu ustawowo wolnym, takim jak niedziela czy święto, wymaga zapewnienia pracownikowi dnia wolnego w innym terminie. W przypadku pracy weekendowej, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny, który powinien być udzielony zgodnie z przepisami. W zakładach świadczących usługi dla ludzi, takich jak placówki medyczne, pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiedniego odpoczynku za pracę w dni kalendarzowe, w tym dni ustawowo wolne.
Sprawdź też: Nieobecność w pracy — jak ją usprawiedliwiać?