Powrót
4 min czytania 1 lutego 2023

8 zasad jak skutecznie zarządzać zespołem w pracy?

Zarządzanie ludźmi to ważna, ale trudna umiejętność. Jest jedną z najważniejszych cech, jakie powinien mieć dobry kierownik, menadżer czy team leader. Zgrany, lojalny i kompetentny zespół to klucz do sukcesu. Przywódca powinien budować i dbać o relacje, motywować zespół i angażować go w sprawy firmy.

Jak skutecznie zarządzać zespołem w pracy?


Sprawdź 10 naszych zasad, które pomogą Ci w odpowiedni sposób zarządzać zespołem pracowników.

zarządzać zespołem

SPIS TREŚCI

  1. Na czym polega zarządzanie ludźmi?
  2. Zarządzanie zespołem pracowników — co ma na to wpływ?
  3. 8 zasad jak skutecznie zarządzać zespołem:
  4. Jakie cechy powinien mieć dobry przywódca?

Na czym polega zarządzanie ludźmi?

Zawód menadżera to jeden z najbardziej pożądanych kierunków dzisiejszych czasów. Osoba, która zarządza ludźmi ma przed sobą duże wyzwanie, musi być wszechstronna i dobrze zorganizowana.

Zarządzanie to zestaw działań, który obejmuje planowanie, organizowanie, podejmowanie decyzji, kontrolowanie i przewodzenie. Zarządzanie ludźmi to wszystkie działania organizacji, które dążą do pozyskania, rozwoju i utrzymania efektywnego przedsiębiorstwa. 


Zarządzanie zespołem pracowników

Zarządzanie to ważna umiejętność, którą nie każdy posiada.
Jeśli masz problemy z komunikacją w firmie — rozpocznij zmiany od siebie.
Aby firma mogła się rozwijać, ty również musisz podjąć ten krok. Wymagasz od pracowników, aby byli profesjonalni i dobrze wykonywali swoje zadania? Ale czy Ty jesteś profesjonalny i rzetelny?
Zastanów się, jaki by był Twój idealny szef i dąż do tego, aby samemu się nim stać! 🙂

Zarządzanie ludźmi to cecha, którą albo się już ma, albo trzeba się jej nauczyć. Składa się na nią osobowość, inteligencja emocjonalna, inteligencja społeczna oraz techniczne umiejętności przywódcze.

Jak skutecznie zarządzać zespołem pracowników? Jak spełnić się w roli lidera?
Sprawdź, na jakie cechy zwracać uwagę.


1. Komunikacja

To jeden z najważniejszych aspektów prawidłowego funkcjonowania każdej firmy. Niestety, mimo że wydaje się to oczywiste — przez wielu liderów nie jest praktykowane. Brak współpracy to najczęstszy powód, który prowadzi do niepowodzenia projektów. Rozmawiaj ze swoimi pracownikami, słuchaj ich uważnie i zadawaj pytania. Nie każdy jest na tyle komunikatywny, aby dzielić się swoimi przemyśleniami.

Komunikat łatwo jest przekazać, ale jego odbiór może być różny. Ważna jest więc przejrzystość wypowiedzi. Musisz mówić wprost, a pozbędziesz się wszelkich niedomówień. 

Często twórz spotkania, na których omawiacie wszystkie swoje projekty, zadania. Zachęcaj swój zespół do dzielenia się wątpliwościami — sprawdzaj, czy rozumieją zadania tak jak Ty. 

Jeśli widzisz, że komunikacja w Twojej firmie nie przebiega prawidłowo — spróbuj odnaleźć przyczynę. Pamiętaj, że jest to proces, więc potrzeba trochę czasu, zanim zmiany zajdą w prawidłowym kierunku.  


2. Zaufanie

Pozwól swoim pracownikom być samodzielnym. Daj im pole do popisu. Ciągła kontrola może wpłynąć na ich brak motywacji do pracy i rzadszą komunikację z przełożonym. Spróbuj wczuć się w ich rolę.
Nikt nie lubi być nadmiernie sprawdzanym. Pracownicy mogą później unikać mówienia Ci o ważnych sprawach, a to zaważy na pogorszeniu się komunikacji w firmie. Budując zaufanie, tworzy się również szacunek, a to sprawia, że praca staje się przyjemniejsza dla obu stron. 


3. Motywacja 

Dowiedz się, co motywuje do pracy Twoich pracowników. Każdy człowiek jest inny i z pewnością motywują go inne rzeczy. Jedni lubią rywalizację, poczucie decyzyjności, prestiż. Drudzy mogą zwracać uwagę na atmosferę w pracy, rozwój osobisty lub zawodowy. 

Jednak nic tak nie wpływa na chęć do działania, jak pochwała i nagrody za osiągnięte cele.
Pamiętaj również, że zasypywanie ludzi zadaniami trudnymi do spełnienia będzie mocno demotywujące. Nadaj im poczucie sensu w tym, co robią. Pokaż, że każdy z pracowników jest ważny i potrzebny w tej firmie. Nawet proste słowa takie jak: „dziękuję” czy powiedzenie „dobry pomysł” wpływają na większe zaangażowanie Twoich pracowników. 

Nie tylko pochwały są potrzebne, ale i fizyczna nagroda. Zdecyduj się na taki ruch, jeśli uważasz, że Twój pracownik zasługuje na to. Podwyżka, awans czy premia każdego ucieszy.


4. Budowanie relacji 

Aby lepiej zarządzać zespołem pracowników dbaj o relacje. Nie tylko samą pracą człowiek żyje. Poznaj swoich pracowników! Twórz spotkania integracyjne, w których będą mogli pielęgnować swoje relacje. Wigilia pracownicza, wspólne świętowanie urodzin czy wyjścia po godzinach pracy pomogą w poznaniu się. Dowiedz się, jak im się pracuje, co ich motywuje i jak chcieliby być traktowani w pracy. To bardzo ważne, ponieważ zgrany zespół może wspólnie więcej osiągnąć. 

Czytaj też: Pomoc prawna dla obcokrajowców

zarządzanie zespołem

5. Rozwój firmy 

Oferuj swojemu zespołowi możliwość rozwijania się nie tylko w kwestiach zawodowych, ale również osobistych. Każdy człowiek chce czuć, że idzie do przodu, staje się lepszą wersją siebie. Organizuj częste szkolenia i kursy, które wzniosą ich kompetencje na wyższy poziom. Uczestnictwo w nich lepiej przygotuje ich do pełnienia swojej funkcji w firmie. Inwestowanie w szkolenia i zespół zwróci się lepiej wykwalifikowaną kadrą. 


6. Planowanie działań

Dobrze przygotowany plan pomoże Ci spojrzeć na wszystko z większej perspektywy. Planuj działania oraz spotkania ze swoimi pracownikami. Określaj, ile będą trwać, jakie są konkretne terminy na wykonanie zadań. Wpłynie to nie tylko na Twoją organizację pracy, ale również Twojego teamu. Łatwiej im będzie rozplanować swoje zadania i ustalić priorytety.

Korzystaj z narzędzi ułatwiających zarządzanie czasem. Kontroluj wszystkie etapy pracy, staraj się przewidywać zadania z wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego chaosu. 


7. Rozwiązywanie konfliktów

W każdej relacji dochodzi do powstawania konfliktów, które negatywnie wpływają na atmosferę. Jest to całkiem normalne i nieuniknione, a zwłaszcza w pracy. Każdy z pracowników jest inny — ma swoje zdanie, które niekoniecznie musi zgadzać się ze zdaniem drugiej osoby. Powstawanie konfliktów wiąże się zazwyczaj ze złą komunikacją. Nie trzeba tego traktować jako coś złego, traktujmy to też jako szansę na poznanie oczekiwań innych. Najważniejszym sposobem na rozwiązywanie konfliktów jest znalezienie ich przyczyny. 

Czytaj też: Praca zdalna — jak się zorganizować?

zarządzanie zespołem w pracy

8. Konstruktywna krytyka

Nie tylko pochwały i nagrody są ważne. Jeśli widzisz, że pracownik zrobił coś, co nie powinien — Twoim zadaniem jest poinformowanie go o błędzie. Nie bój się mówić, co Ci nie pasuje. Nie możesz być zbyt pobłażliwym, bo pracownicy nie będą Cię szanować. Trzymaj dyscyplinę w swojej firmie, bądź wymagający, ale pamiętaj, aby nie przesadzać. Musisz znaleźć balans między budowaniem dobrych, przyjacielskich relacji, a tym, że to Ty jesteś przełożonym.

Czytaj też: Legalizacja pobytu w Polsce


Jakie cechy powinien mieć dobry przywódca?

Kierownik, menadżer, lider zespołu — jak zwał, tak zwał, wszystkie te stanowiska to rola przywódcy, który kieruje ludźmi. Aby dobrze zarządzać zespołem pracowników, trzeba zastanowić się, jakie cechy charakteryzują dobrego szefa: 

  • Samodyscyplina
  • Asertywność
  • Opanowanie
  • Cierpliwość
  • Empatia
  • Umiejętność negocjacji
  • Odporność na stres
  • Pewność siebie
  • Komunikatywność
  • Pozytywne nastawienie do życia
  • Dobra organizacja
  • Strategiczne myślenie
  • Otwartość 

Jeśli nie masz wszystkich tych cech, to nic straconego. W roli lidera ważne jest, aby ciągle się rozwijać. Na rynku istnieje wiele kursów, które uczą dobrego zarządzania ludźmi. Musisz tylko chcieć coś zmienić. 

jak zarzadzać zespołem

Funkcja menadżera to trudne zadanie, które wymaga ciągłego rozwoju. Nie ma jednej metody, która mówi jak skutecznie zarządzać zespołem pracowników. Jest to proces, który wymaga ciągłego dbania i szukania nowych rozwiązań. Dobra komunikacja to podstawa prawidłowego zarządzania zespołem, która przekłada się na sukcesy firmy. 

Zastanawiasz się jak skutecznie zarządzać ludźmi w pracy? Dostosuj się do powyższych porad, przeanalizuj pracę swoją i swojego zespołu, wprowadź zmiany, a nadasz firmie motywacji do działania. 


Sprawdź też: Wakacje kredytowe

Tagi