Jak zostać magazynierem?
Praca magazyniera cieszy się coraz większą popularnością, oferując stabilne zatrudnienie i możliwości rozwoju. Aby rozpocząć karierę w tej branży, warto wiedzieć, jakie kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie są potrzebne. Jak zostać magazynierem? Jakie kompetencje miękkie są przydatne w pracy magazyniera? Jakie są średnie zarobki magazyniera w Polsce? Kto może zostać magazynierem?
SPIS TREŚCI
- Kim jest magazynier?
- Stanowiska pracy magazyniera
- Jaki jest zakres obowiązków magazyniera?
- Wymagania do pracy magazyniera
- Jakie są zarobki magazyniera?
- Jak zostać magazynierem?
- Umiejętności magazyniera — jakie trzeba mieć?
- Praca magazyniera — gdzie szukać?
- Oferty pracy magazyniera
Kim jest magazynier?
Magazynier to osoba, która odpowiedzialna jest za zarządzanie towarami magazynu. Pełni istotną rolę w sprawnym funkcjonowaniu firm produkcyjnych, logistycznych, handlowych czy dystrybucyjnych. To od niego zależy, aby produkty były odpowiednio przyjęte i przygotowane do wysyłki. Magazynier to przede wszystkim pracownik fizyczny, ale często nie ogranicza się tylko do przenoszenia towarów. Musi również dbać o dokładność ewidencji, kontrolować stany magazynowe i przygotowywać dokumentację.
Stanowiska pracy magazyniera
Zawód magazyniera stał się bardzo popularny i często wybierany. Dzieli się on na różne stanowiska pracy, które są zależne od specyfiki magazynu i zakresu obowiązków. Jakie są stanowiska pracy na magazynie?
- Ogólny pracownik magazynu
Często firmy poszukują do pracy magazyniera, nie określając jego stanowiska dokładniej. Wykonuje on wtedy różne zadania, łącząc często kilka stanowisk. Jest to podstawowe stanowisko, na którym pracownik jest odpowiedzialny za przyjmowanie, składowanie oraz wydawanie towarów. Magazynier może również zajmować się inwentaryzacją, kompletacją zamówień oraz kontrolą jakości.
To magazynier, który posiada uprawnienia do obsługi wózków widłowych. Certyfikat operatora wózka widłowego — uprawnienia UDT można zdobyć samodzielnie poprzez kurs lub przez pracodawcę. Odpowiada za transportowanie towarów wewnątrz magazynu, załadunek i rozładunek towarów oraz ich rozmieszczenie na regałach.
Order picker to inaczej pracownik kompletacji towaru. Po magazynie może poruszać się pieszo lub na wózku widłowym. Jego praca polega na zbieraniu zamówień i przygotowywaniu ich do wysyłki.
Pakowacz to osoba pracująca na magazynie lub w zakładzie produkcyjnym, odpowiedzialna za przygotowanie towarów do wysyłki. Do jego głównych zadań należy pakowanie produktów zgodnie ze standardami firmy, zabezpieczanie ich przed uszkodzeniem podczas transportu oraz etykietowanie paczek.
- Kontroler jakości
Kontroler jakości to osoba odpowiedzialna za sprawdzanie, czy produkty lub procesy produkcyjne spełniają określone standardy jakościowe. Wykonuje często testy, pomiary lub sprawdza, czy produkty nie mają wad. Dokumentuje wyniki swojej kontroli oraz zgłasza ewentualne nieprawidłowości.
Kierownik magazynu to osoba, która zarządza magazynem oraz zespołem. Dba o bezpieczeństwo pracy magazynierów oraz zapewnia odpowiednie funkcjonowanie magazynu.
Osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie regularnych inwentaryzacji towarów, kontrolę stanów magazynowych oraz analizę różnic inwentaryzacyjnych.
Czytaj też: Ile zarabia pracownik produkcji?
Czytaj też: Praca w zespole — jak ze sobą współpracować?
Jaki jest zakres obowiązków magazyniera?
Pracownik magazynu w zależności od rodzaju magazynu i konkretnego stanowiska pracy magazyniera może mieć różne obowiązki. Jakie są główne obowiązki magazyniera?
- przyjmowanie i wydawanie towarów,
- organizacja magazynu,
- obsługa urządzeń magazynowych,
- przechowywanie towarów,
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa,
- kompletacja zamówień,
- oznaczanie kartonów, metkowanie produktów,
- sprawdzanie stanów magazynowych,
- obsługa dokumentacji,
- inwentaryzacja magazynu,
- sprawdzanie zgodności przygotowywanych do wysyłki towarów.
Wymagania do pracy magazyniera
Podstawowa praca na magazynie nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Większość firm przyjmuje pracowników bez specyficznego wykształcenia, czy umiejętności. Ważna jest jednak kondycja fizyczna, ponieważ praca ta często wiąże się z podnoszeniem ciężkich przedmiotów, długotrwałym staniem oraz wykonywaniem powtarzalnych czynności. Równie istotna jest dokładność i rzetelność, szczególnie przy kompletowaniu zamówień, inwentaryzacji oraz przyjmowaniu i wydawaniu towarów. Umiejętność pracy w zespole, punktualność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym to również cechy cenione przez pracodawców.
Jakie są zarobki magazyniera?
Finansowe warunki pracy magazyniera są różne i zależą od lokalizacji, wielkości firmy, doświadczenia pracownika, umiejętności oraz stanowiska pracy. W Polsce początkujący magazynierzy zazwyczaj zarabiają od 4300 do 6800 zł brutto miesięcznie. Na bardziej specjalistycznych stanowiskach, takich jak operator wózka widłowego czy kontroler jakości, zarobki mogą być wyższe i wynosić nawet od 7200 do 9500 zł brutto miesięcznie. Pracodawcy często oferują dodatkowe benefity swoim pracownikom w postaci posiłków do pracy, dodatkowych ubezpieczeń, kart sportowych itp. Zdarza się również, że dostają premię za wydajność.
Czytaj też: Spóźnienie do pracy — jakie mogą być konsekwencje?
Czytaj też: Zaświadczenie o zarobkach
Jak zostać magazynierem?
Praca na magazynie to praca fizyczna, która wymaga od pracownika dobrej kondycji fizycznej. Osoby chcące zacząć pracę na magazynie muszą być świadome, tego jak wygląda taka praca. Trzeba być gotowym na pracę zmianową, co często oznacza elastyczność w godzinach pracy, w tym możliwość pracy nocą oraz w weekendy. Pracownik musi wiedzieć, że jest to praca dość monotonna, ale dynamiczna. Wymaga odpowiedzialności magazyniera i zwracania uwagi na przepisy BHP.
Magazynierem może zostać każdy, kto jest sprawny fizycznie. Jest to również praca dla kobiet. Nie jest wymagane wykształcenie wyższe, czy specjalistyczne, a to sprawia, że jest to praca ogólnodostępna dla wszystkich. Aby rozpocząć pracę jako magazynier, warto zdobyć podstawowe umiejętności związane z obsługą magazynu. Dla osób, które wiążą swoją przyszłość z magazynem i chcą się w tym kierunku rozwijać, przydadzą się szkolenia zawodowe lub dodatkowe uprawnienia. Perspektywy rozwoju zawodowego są duże, trzeba jedynie wykazać chęć nauki nowych rzeczy.
Umiejętności magazyniera — jakie trzeba mieć?
Zawód magazyniera stał się coraz częściej wybieranym zawodem. Aby móc go wykonywać nie potrzeba specjalnych kwalifikacji. Jakie są umiejętności przydatne w pracy magazyniera?
- sprawność fizyczna,
- dokładność, skrupulatność,
- odpowiedzialność,
- umiejętność pracy w grupie,
- komunikatywność,
- dobra organizacja pracy,
- elastyczność,
- umiejętność pracy pod presją czasu,
- gotowość w systemie zmianowym.
Praca magazyniera — gdzie szukać?
Dostępność pracy na magazynie jest duża, ale chętnych do pracy często jest również wiele. Przez to niektórzy mogą mieć problem ze znalezieniem pracy. Gdzie szukać pracy dla magazyniera?
- Portale z pracą — istnieje wiele stron, na których można znaleźć ogłoszenia o pracę na magazynie. Wystarczy aplikować i czekać na odzew.
- Grupy tematyczne na Facebooku — można tam znaleźć grupy dotyczące konkretnej pracy i lokalizacji. Wiele rekruterów i pracodawców tam się ogłasza.
- Agencja pracy — to najszybszy sposób na znalezienie pracy na magazynie. Kandydat do pracy nie musi sam jej szukać, robi to za niego agencja zatrudnienia.
Oferty pracy magazyniera
Szukasz pracy na magazynie? A może chcesz pracować na produkcji? Eurokadra — agencja pracy znajdzie dla Ciebie pracę, której szukasz! Sprawdź nasze aktualne oferty pracy lub skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci znaleźć zatrudnienie!
Sprawdź też: Ochrona przedemerytalna — dla kogo?