Powrót
4 min czytania 16 lutego 2023

Konflikty w pracy — jak je rozwiązywać?

Konflikty — wszystkie, nie tylko te w pracy zazwyczaj powstają z powodu złej komunikacji. Stres, nadchodzące terminy końcowe, duża odpowiedzialność oraz różnorodność charakterów sprawiają, że powstają nieporozumienia. Napięcia między pracownikami lub szefostwem mogą doprowadzić do spadku efektywności oraz gorszych wyników firmy. Jak rozwiązywać konflikty w pracy?

konflikty w pracy

SPIS TREŚCI

Konflikty w pracy — czym są?

Konflikty są elementem naszego życia, którego nie da się ominąć. Pojawiają się wszędzie, gdzie nawiązuje się relacje międzyludzkie. Niestety nie da się tego całkowicie wyeliminować, można jedynie próbować sobie z tym radzić. Konflikty w pracy mogą pojawić się nawet w najbardziej zgranym zespole. Powstają poprzez sprzeczność zdań przynajmniej dwóch osób.


Rodzaje konfliktów pracy

Istnieje kilka rodzajów konfliktów, jakie możemy zauważyć w miejscu pracy:

  • konflikt relacji — najczęstszy rodzaj konfliktu, który pojawia się wśród pracowników. Powstaje przez brak komunikacji i różnorodność charakterów.
  • konflikt interesów — powstaje, gdy nie mamy możliwości zrealizowania swoich potrzeb, ponieważ druga strona postawiła na swoim. 
  • konflikt wartości — każdy z nas wyznaje własne wartości życiowe, konflikt powstaje, gdy są one sprzecznością z wartościami drugiej osoby.
  • konflikt danych — konflikt powstaje, gdy nie mamy podanych dokładnych informacji albo jeśli źle je zrozumiemy. 
  • konflikt polityczny — pojawia się, gdy do pracy wprowadza się tematy polityczne, a jak wiadomo, każdy z nas ma inne poglądy.
  • konflikt strukturalny — to konflikt, który wynika ze złej struktury organizacji.

Czytaj też: Jak rozwijać pewność siebie w pracy?

Powody powstawania konfliktów w pracy

Głównym z powodów konfliktów w pracy jest brak komunikacji i to, że każdy z nas jest inny. Mamy różne poglądy czy zasady i niekoniecznie muszą być one takie same jak drugiej osoby. Temperament i charakter odgrywa tutaj dużą rolę. Osoby bardzo energiczne mogą mieć problem pracować z kimś bardziej zdystansowanym. Tak samo, jeśli mamy osoby z dominującymi cechami charakteru, to mogą one gryźć się z kimś podobnym. Najczęściej do konfliktów w miejscu pracy dochodzi między pracownikami a osobami na stanowiskach kierowniczych. Szef może narzucać swoją wolę a pracownik się denerwować i w zły sposób reagować. Przyczyną konfliktów może być również panująca w zespole presja na wysokie wyniki czy spór o awans. 

konflikty w pracy

Czytaj też: Pomoc prawna dla obcokrajowców

Sposoby na konflikty w pracy

Nie ma jednego, idealnego sposobu na rozwiązywanie konfliktów w miejscu pracy. Najważniejsze jest jednak, aby nie zostawiać takich sytuacji bez rozwiązania. Może to kumulować emocje pracowników i powodować kolejne konflikty. Nie należy udawać, że kłótni nie było czy łagodzić sytuację zamiatając swoje emocje pod dywan. Aktualnie odchodzi się od tradycyjnych sposobów rozwiązywania konfliktów, ponieważ są one nieskuteczne. Nierozwiązane konflikty w pracy mogą mieć wiele negatywnych skutków w przyszłości. Warto jest więc w odpowiedni sposób z nimi walczyć. Przedstawiamy kilka  sposobów na radzenie sobie z konfliktami w miejscu pracy: 

  • Konfrontacja — polega na tym, że osoby, które są ze sobą pokłócone, powinny spotkać się i przedstawić swoje poglądy. Otwarcie muszą opowiedzieć o swoich odczuciach, wersjach wydarzeń i rozwiązaniach. Aby ten sposób zadziałał, dwie strony muszą chcieć załagodzić spór. Celem tej metody jest znalezienie rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron. 
  • Współpraca — to bardziej łagodny typ rozwiązania konfliktu. Polega na znalezieniu przez dwie strony wspólnego rozwiązania. Tak, aby zarówno dla jednej, jak i drugiej było dobrze. 
  • Kompromis — często wykorzystywany sposób rozwiązywania konfliktów. Polega na częściowym zaspokojeniu potrzeb własnych i drugiej osoby. Obydwie strony na tym zyskują i tracą, przez co relacja między nimi się nie psuje. 
  • Mediacje — to jeden z najpopularniejszych sposobów, które wykorzystuje się przy trudnych konfliktach. Jeśli dwie strony nie potrafią sobie same poradzić, to bierze w tym udział trzecia osoba. Jest to pośrednik lub mediator, który musi być neutralny i wykazywać profesjonalność. Ma on pomóc nakierować konflikt na właściwą stronę. 

Negatywne skutki konfliktów w pracy

Konflikty w pracy mogą prowadzić do wielu negatywnych skutków i problemów. Przez złą atmosferę w pracy, pracownicy mogą stracić na motywacji, a to wpłynie na ich efektywność. Pozostawienie konfliktu bez rozwiązania, może popsuć relacje w firmie i prowadzić do kolejnych konfliktów. Zespół, aby dobrze funkcjonował, powinien być zgrany i dbać o ogólne dobro firmy. Ciągłe kłótnie, nieporozumienia odbiją się nie tylko na przedsiębiorstwie, ale również na pracownikach. Mogą stracić motywację do pracy, wydajność, a nawet poczuć wypalenie zawodowe. Warto jest więc dbać o pozytywną atmosferę w pracy. Budowanie więzi w zespole jest bardzo ważne, aby móc w przyjemny sposób ze sobą współpracować. 

konflikty w pracy

Wskazówki, jak zapobiegać konfliktom

Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym przypadku również tak jest. Konflikty mogą popsuć atmosferę w pracy, przez co będzie się gorzej pracowało. Jak zapobiegać konfliktom w pracy? 

  • W pracy powinien być równy poziom obowiązków wśród pracowników.
  • Spotkania integracyjne budują więzi i luzują atmosferę.
  • Prawidłowa komunikacja; mówienie otwarcie o swoich potrzebach. Pytanie drugiej strony czy zrozumiało daną informację. 
  • Zadbanie o takie cechy jak wsparcie, zaufanie — aby pracownicy czuli, że mogą wyrażać swoje opinie. 
  • Słuchanie siebie nawzajem. 
  • Panowanie nad emocjami i słowami, jakie się wypowiada drugiej osobie.
  • Wzajemny szacunek — każdy z nas ma inne zdania, ważne jest, aby szanować każdą opinię. 

Konflikty w pracy nie zawsze muszą oznaczać coś złego. Dzięki temu uczymy się reakcji naszych współpracowników, możemy wypracować nowe metody pracy, a nawet polepszyć relacje zespołu. Dobrze rozwiązany spór może wnieść do firmy nową jakość. 


Przeczytaj też: Praca zdalna w 2023 roku

Tagi