Powrót
7 min czytania 7 listopada 2024

Jakie są obowiązki agencji pracy?

Agencja pracy to instytucja, która zajmuje się łączeniem pracowników z pracodawcami. Pełni istotną funkcję w zatrudnianiu pracowników, wspierając firmy w szybkim znalezieniu odpowiednich kandydatów. W jaki sposób działa agencja pracy? Jakie są obowiązki agencji pracy? Czy obowiązuje limit umów o pracę tymczasową? Jak sprawdzić agencje pracy? Jak wybrać agencję pracy tymczasowej? Jakie są cechy dobrej agencji pracy tymczasowej?

obowiązki agencji pracy

SPIS TREŚCI

Agencja pracy tymczasowej — czym jest?

Agencja pracy to instytucja rynku pracy, która zajmuje się zatrudnianiem pracowników tymczasowych bądź stałych dla firm, które poszukują personelu. Jest pewnego rodzaju pośrednikiem między pracodawcą użytkownikiem a pracownikami. Jej głównym zadaniem jest znalezienie odpowiednich pracowników na potrzeby różnego rodzaju firm. Zazwyczaj agencje zatrudnienia specjalizują się w pracy tymczasowej, ale nie jest to reguła. Często zdarza się, że rekrutują także na stanowiska pracy stałej, dopasowując kandydatów do długoterminowych potrzeb firm.

Jakie są obowiązki agencji pracy?

Obowiązki agencji pracy mogą być różne w zależności od tego, w którym kierunku działa agencja zatrudnienia. Niektóre firmy stawiają na pracę tymczasową, inne poszukują pracowników na stanowiska pracy specjalistycznej, jeszcze inne zajmują się pracą zarobkową za granicą. To głównie od tego zależy, jakie zadania i usługi pełni agencja pracy. Jakie są najczęstsze usługi agencji pracy?

  • rekrutacja,
  • selekcja kandydatów,
  • rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami,
  • organizacja szkoleń BHP,
  • zatrudnianie pracowników tymczasowych,
  • legalizacja zatrudnienia,
  • doradztwo zawodowe,
  • szkolenia i rozwój pracowników,
  • usługi kadrowo-płacowe.

Warunki zatrudnienia pracowników tymczasowych

Zatrudnianie pracowników tymczasowych często odbywa się poprzez współpracę z agencjami pracy tymczasowej, które przejmują na siebie większość formalności związanych z rekrutacją, podpisywaniem umów, oraz wypłatą wynagrodzeń. Agencja zatrudnia pracowników na określony czas i deleguje ich do pracy u pracodawcy użytkownika, który zgłasza zapotrzebowanie na dodatkowy personel, np. w okresach wzmożonej produkcji, sezonowych zwiększeń zamówień czy w przypadku nagłych braków kadrowych.

Agencja pracy zatrudnia pracowników zazwyczaj na umowę o pracę tymczasową lub umowę cywilnoprawną (umowa zlecenie). Zdarza się jednak, że pracownicy tymczasowi po zakończeniu okresu zatrudnienia u pracodawcy użytkownika zostają zatrudnieni na stałe w firmie, do której byli delegowani. Często dotyczy to sytuacji, gdy pracownik tymczasowy sprawdził się na swoim stanowisku, a firma ma zapotrzebowanie na długoterminowych pracowników.

Zgodnie z przepisami, praca tymczasowa musi trwać określony czas. Pracownik tymczasowy może pracować dla tego samego pracodawcy użytkownika maksymalnie przez 18 miesięcy w okresie 36 miesięcy.

Czytaj też: Praca w zespole — jak ze sobą współpracować?

obowiązki agencji pracy

Czytaj też: Odzież robocza — obowiązek pracodawcy czy pracownika?

Jakie są cechy dobrej agencji pracy tymczasowej?

Dobra agencja pracy powinna rozumieć potrzeby swoich klientów oraz pracowników. Powinna w szczególności charakteryzować się:

  • legalnością w działaniu,
  • doświadczeniem,
  • szerokim zakresem usług, dzięki temu wszystko mamy w jednym miejscu,
  • sprawną rekrutacją pracowników,
  • dobrymi warunkami zatrudnienia,
  • wsparciem na każdym kroku zatrudnienia,
  • przejrzystością umów i brakiem niedopowiedzeń,
  • skutecznym rozwiązaniem problemów,
  • dostępnością różnorodnych ofert pracy.

Kto kontroluje agencje pracy?

Agencje pracy to instytucje, które muszą działać w 100% legalnie, ponieważ ich działalność jest ściśle regulowana przez przepisy prawa pracy i przepisy dotyczące zatrudnienia. Legalne funkcjonowanie agencji zapewnia ochronę zarówno dla pracowników, którzy korzystają z ich usług, jak i dla firm zlecających rekrutację.

Działanie zgodne z prawem oznacza, że agencja odpowiednio zabezpiecza prawa pracowników, wypłaca wynagrodzenie zgodnie z ustaleniami, odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne oraz stosuje się do wymogów dotyczących maksymalnych okresów zatrudnienia tymczasowego. Legalność operacji agencji pracy wpływa także na jej reputację i zaufanie ze strony klientów oraz kandydatów

Agencje pracy są kontrolowane głównie przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP), która jest uprawniona do sprawowania nadzoru i kontroli dotyczących legalności zatrudnienia pracy tymczasowej i innej pracy zarobkowej. Do zadań PIP należy: nadzór nad legalnością zatrudnienia oraz innych form działalności zarobkowej, a także sprawdzanie przestrzegania obowiązku:

  • dokonania wpisu do rejestru agencji zatrudnienia działalności, które muszą być wpisane w takim rejestrze,
  • prowadzenia agencji zatrudnienia zgodnie z warunkami określonymi w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia,
  • legalności zatrudnienia, innej pracy zarobkowej oraz wykonywania pracy przez cudzoziemców,
  • ściganie wykroczeń, które znajdują się w ustawie o promocji zatrudnienia.

Działalność agencji musi być całkowicie legalna, inaczej czekają kary za naruszenie przepisów lub nawet zawieszenie działalności agencji pracy.

Czytaj też: Praca jesienią — jak zachować efektywność?

obowiązki agencji pracy

Czytaj też: Limit umów na czas określony

Jak sprawdzić agencję pracy?

Agencje pracy, aby działać legalnie, muszą zostać wpisane do specjalnego rejestru agencji zatrudnienia. Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia — KRAZ jest ogólnodostępny, każda osoba może sprawdzić, czy dana agencja pracy w nim się znajduje. Wystarczy wejść na główną stronę rejestru i wpisać podstawowe dane agencji. Dzięki temu mamy pewność, że jest to firma, która działa legalnie.

Kolejną rzeczą, jaką warto sprawdzić to opinie na temat pracodawcy. Nie można się nimi sugerować w 100%, niekoniecznie będą one pozytywne, bo tak naprawdę rzadko ludzie dają pozytywne opinie. Warto jednak sprawdzić, czy nie ma opinii, które się powielają, np. na temat oszustw, jakich może dopuścić się nielegalna agencja pracy.

Podczas omawiania warunków zatrudnienia, warto zwrócić uwagę na to, co proponuje agencja pracy i czy pokrywa to się z umową. Należy sprawdzić, czy warunki dotyczące wynagrodzenia, rodzaju umowy, godzin pracy, a także ewentualnych dodatków są zgodne z tym, co zostało omówione na etapie rekrutacji.

Profesjonalna agencja pracy

Jesteśmy profesjonalną agencją pracy, która stawia legalność na pierwszym miejscu. Działamy od ponad 10 lat, dbając o zgodność z przepisami prawa pracy. Specjalizujemy się w pracy tymczasowej, ale nie tylko. Nasze oferty pracy tymczasowej dotyczą głównie pracy na magazynie i pracy na produkcji. Jeśli jesteś zainteresowany pracą, skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci znaleźć pracę, której szukasz!

Agencje pracy tymczasowej mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy i przestrzegania przepisów prawa pracy, zgodnie z kodeksem pracy. Ich działalność obejmuje głównie pośrednictwo pracy. Agencja musi zadbać o bezpieczne warunki dla pracownika tymczasowego i stałego, wchodzi to w skład podstawowych obowiązków agencji zatrudnienia.

Sprawdź też: Najlepiej płatne zawody w Polsce

Tagi