Temperatura w pracy — ile powinna wynosić?
Prawidłowa temperatura w miejscu pracy wpływa na komfort i efektywność pracowników. Zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na wydajność pracy. Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? Jakie przepisy określają minimalną temperaturę w miejscu pracy? Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę? Co na to przepisy BHP?
SPIS TREŚCI
- Wpływ temperatury na człowieka
- Maksymalna dopuszczalna temperatura w pracy
- Praca w upały — jakie obowiązki ma pracodawca?
- Minimalna temperatura w miejscu pracy
- Optymalna temperatura w miejscu pracy — jak o nią dbać?
Wpływ temperatury na człowieka
Temperatura w miejscu pracy ma ogromny wpływ na człowieka i jego zdrowie. Zbyt niska temperatura może prowadzić do częstych przeziębień, co skutkuje częstymi zwolnieniami lekarskimi. Wpływa także na obniżenie koncentracji i wydajności w pracy. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do hipotermii, czyli stanu, w którym temperatura ciała spada poniżej 35°C. Jest to stan, który może zagrażać życiu.
Znowu zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do przegrzania organizmu. Charakteryzuje się: bólem głowy, przyspieszeniem akcji serca, zawrotami głowy, zaburzeniem świadomości, mdłościami. Praca w zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do utraty przytomności lub problemów z oddychaniem. Pracownicy mogą odczuwać większe zmęczenie, rozdrażnienie i dekoncentrację, co może prowadzić do poważnych błędów i wypadków.
Długotrwała praca w takich warunkach może również obciążać układ krążenia, powodując problemy zdrowotne. Optymalna temperatura w miejscu pracy jest więc kluczowa, aby zapewnić pracownikom komfort, bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki do efektywnej pracy.
Maksymalna dopuszczalna temperatura w pracy
Przepisy BHP bezpośrednio nie określają, jaka jest dopuszczana maksymalna temperatura w miejscu pracy. Nie oznacza to jednak, że pracodawca może nie dbać o odpowiednie warunki pracy. Praca w zbyt wysokiej temperaturze w biurze, czy na magazynie bezpośrednio wpłynie na obniżenie wydajności pracowników. Pracodawca powinien zapewnić komfort pracy, aby jego zespół mógł dobrze pracować.
Przepisy ustalają jednak, że dopuszczalna temperatura w miejscu pracy dla osób młodocianych lub kobiet w ciąży to 30 stopni w pomieszczeniach biurowych.
Zdaniem specjalistów BHP maksymalna temperatura pracy powinna wynosić:
- 30°C — w pomieszczeniach biurowych
- 28°C — podczas ciężkiej pracy fizycznej
- 26°C — przy pracy w warunkach szczególnych
Warto jednak mieć na uwadze, że są to jedynie zalecenia, a nie prawnie wiążące przepisy.
Czytaj też: Co oznacza cena netto a co brutto?
Czytaj też: Urlop na żądanie — ile dni przysługuje?
Praca w upały — jakie obowiązki ma pracodawca?
Temperatura w miejscu pracy ma istotny wpływ na samopoczucie oraz efektywność wykonywanych obowiązków. Gdy temperatura w miejscu pracy przekracza 28°C w pomieszczeniach zamkniętych lub 25°C na zewnątrz, pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom bezpłatne napoje chłodzące. Nie jest to przywilej pracownika, a jego prawo, które zostało określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych napojów i posiłków w pracy.
Wybór napoju jest dowolny, nie został określony w przepisach. Najczęściej jednak oferuje się wodę. Pracodawca powinien dostarczyć tyle napojów, aby zaspokoić potrzeby wszystkich pracowników. Ponieważ zapotrzebowanie na płyny może się różnić między osobami, najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie nielimitowanego dostępu do napojów. Warto rozważyć zakup dzbanka filtrującego lub dystrybutora z wodą.
W momencie gdy pracodawca nie zapewni odpowiednich warunków pracy, w tym napojów chłodzących, może czekać go kara grzywny od 1 tys. zł do nawet 30 000 zł. Takimi sprawami zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy (PIP).
Pracodawca może także skrócić czas pracy, jeśli temperatura okaże się za wysoka. Nie jest to jednak jego obowiązek, a taka możliwość.
Minimalna temperatura w miejscu pracy
W odróżnieniu od wartości maksymalnej, przepisy określają minimalną temperaturę. Temperatura w pomieszczeniach pracy powinna wynosić:
- 18°C w przypadku lekkich prac fizycznych lub pracy biurowej,
- 14°C w pozostałych przypadkach
Czytaj też: Stres w pracy — przyczyny, objawy, jak zapobiegać?
Czytaj też: Jak działa agencja pracy?
Optymalna temperatura w miejscu pracy — jak o nią zadbać?
W zamkniętych pomieszczeniach praca często odbywa się w warunkach klimatyzowanych, co umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury. Trzeba jednak uważać, aby nie ochłodzić pomieszczenia zbyt mocno. Klimatyzacja na dłuższą metę może wcale nie być przyjemna i negatywnie wpływać na zdrowie pracowników.
Według specjalistów z Instytutu Medycyny Pracy optymalna temperatura powinna wynosić:
- 20–22,8°C zimą przy pracy lekkiej lub siedzącej,
- 23,9–26,7°C latem przy pracy lekkiej lub siedzącej,
- 18,3°C przy średnio ciężkiej pracy fizycznej,
- 15,5°C przy bardzo ciężkiej pracy fizycznej.
Pracodawca, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w miejscu pracy, powinien prowadzić komunikację ze swoimi pracownikami. Zachęcać ich do zgłaszania swoich odczuć, robić ankiety, czy bezpośrednio z nimi rozmawiać.
Bezpieczne warunki pracy
Według zasad Kodeksu pracy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Pracodawca musi zapewnić pracownikom temperaturę, która będzie sprzyjała efektywności i zdrowiu. Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, stanowiska pracy powinny być tak przygotowane, aby spełniały wszystkie wymagania wynikające z przepisów bezpieczeństwa.
Jeśli warunki pracy, w tym temperatura, nie spełniają norm określonych w przepisach, pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy. Pracodawca musi wtedy podjąć działania w celu zapewnienia odpowiednich warunków, w tym dostosowania temperatury na stanowiskach pracy.
Zapewnienie odpowiedniej temperatury w pracy to klucz do komfortowej pracy. Przestrzeganie przepisów wpływa nie tylko na efektywność pracy, ale także na ogólne warunki wykonywania pracy. Pracodawca powinien zadbać o zdrowie pracowników i dotrzymać bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Sprawdź też: Konflikty w pracy — jak je rozwiązywać?