Powrót
10 min czytania 27 września 2024

Urlop tacierzyński — co trzeba wiedzieć?

Urlop tacierzyński staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród ojców, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w pierwszych miesiącach życia swojego dziecka. Czym dokładnie jest urlop tacierzyński? Ile trwa urlop tacierzyński? Urlop tacierzyński a ojcowski — jakie są różnice? Jak złożyć wniosek o urlop tacierzyński?

urlop tacierzynski

SPIS TREŚCI

Komu przysługuje urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński to odpowiednik urlopu macierzyńskiego, z którego rezygnuje matka na rzecz ojca dziecka. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, matka dziecka musi spędzić z dzieckiem przynajmniej 14 tygodni. Jeśli po tym czasie będzie chciała wrócić do pracy, może przełożyć urlop na ojca dziecka.

Urlop tacierzyński przysługuje ojcom, którzy są ubezpieczeni z tytułu:

  • urodzenia dziecka,
  • przysposobienia dziecka na wychowanie (jako rodzic zastępczy).

Ten rodzaj świadczenia przysługuje głównie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Aby skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, matka dziecka musi zrezygnować z części swojego urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca.

Zarówno urlop tacierzyński, jak i ojcowski przysługują osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym, niezależnie od tego, czy jest ono obowiązkowe, czy dobrowolne.

Ile trwa urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński należy się ojcu w momencie gdy matka zrezygnuje z części swojego urlopu macierzyńskiego. Według prawa urlop macierzyński trwa 20 tygodni, z czego 14 musi zostać wykorzystane przez matkę. Jeśli będzie chciała wrócić do pracy, może oddać 6 tygodni urlopu ojcu dziecka. Dotyczy to sytuacji urodzenia lub przyjęcia jednego dziecka. W przypadku większej ilości dzieci, urlop ten zostaje wydłużony. Wymiar urlopu tacierzyńskiego zależny jest więc od ilości urodzonych dzieci przy jednym porodzie.

Urlop macierzyński może trwać:

  • 20 tygodni — w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni — w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie — w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni — w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni — w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Matka dziecka musi obowiązkowo wykorzystać minimum 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. W związku z tym ojciec może przejąć resztę urlopu, a maksymalna długość urlopu tacierzyńskiego może wynosić:

  • 6 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 17 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 19 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 21 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 23 tygodnie – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Czytaj też: Co zawiera regulamin pracy?

urlop tacierzynski 2

Czytaj też: Wynagrodzenie po terminie — co zrobić?

Ile płatny jest urlop tacierzyński?

Ojcu, który korzysta z tego rodzaju urlopu, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 100% wymiaru zasiłku tacierzyńskiego. Jego wysokość wynosi 100% podstawy, czyli średniego wynagrodzenia, jakie dostawałeś w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed rozpoczęciem urlopu.

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski — jakie są różnice?

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski to dwa różne świadczenia przysługujące ojcom w Polsce, oba związane z narodzinami dziecka, jednak różnią się kilkoma zasadami. Urlopu tacierzyńskiego nie można podzielić na części. Pracownik musi go wykorzystać bezpośrednio po tym, jak matka zrezygnuje z pozostałej części urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski zaś nie musi zostać wykorzystany od razu po urodzeniu dziecka. Ojciec może go wziąć w dowolnym momencie aż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia (do 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka)

Urlop ojcowski trwa tylko 14 dni i jest udzielany bez względu na to, czy matka jest w tym czasie na macierzyńskim, czy nie. Przy korzystaniu z urlopu ojcowskiego można opiekować się dzieckiem razem z matką, zaś w przypadku urlopu tacierzyńskiego, jedno z rodziców musi wrócić do pracy.

Poza urlopem tacierzyńskim i urlopem ojcowskim przysługuje także:

  • urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka (2 dni) – po złożeniu wniosku,
  • urlop wychowawczy.

Wniosek o urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński należy zgłosić odpowiednio wcześniej u pracodawcy. Najpierw matka dziecka musi się zrzec swojej części urlopu macierzyńskiego, aby ojciec mógł przejąć resztę. Trzeba wtedy złożyć wniosek o rezygnację, a ojciec musi złożyć wniosek najpóźniej 14 dni przed powrotem matki do pracy.

Poniżej przedstawiamy przykład wniosku o urlop tacierzyński:

Czytaj też: Praca jesienią — jak zachować efektywność?

Czytaj też: Urlop na połowę dnia — czy pracodawca może mi go udzielić?

Udzielenie urlopu tacierzyńskiego jest ściśle uregulowane przez kodeks pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przysługuje on ojcu dziecka, pod warunkiem że matka zrezygnuje z części swojego urlopu macierzyńskiego. Wymiar urlopu zależy od tego, jak długo matka korzystała z przysługującego jej prawa, a ojciec musi wykorzystać swój urlop od razu, bez możliwości podziału na części. Aby skorzystać z urlopu, konieczne jest złożenie wniosku pracownika do pracodawcy w odpowiednim terminie, zgodnie z obowiązującymi zasadami wymiaru czasu pracy.

Sprawdź też: Jakie mogą być powody zwolnienia?

Tagi