Powrót
8 min czytania 9 lutego 2024

Współpraca z agencją pracy — czy warto?

Szukanie pracy na dzisiejszym rynku pracy wciąż może być dla wielu wyzwaniem. Mimo że samych ofert pracy jest dużo, to czasem zdarza się, że mamy trudność w znalezieniu dla siebie odpowiedniego stanowiska pracy. Na pomoc przybiega wtedy agencja pracy, która znajdzie zatrudnienie za Ciebie. Czy współpraca z agencją pracy jest opłacalna? Kim jest pracownik tymczasowy? Jakie są korzyści ze współpracy z agencją zatrudnienia?

współpraca z agencją pracy

SPIS TREŚCI

Czym jest agencja pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej nazywana również agencją rekrutacyjną, agencją zatrudnienia lub biurem pośrednictwa pracy to instytucja rynku pracy, która pośredniczy w zawieraniu współpracy między pracodawcami a osobami chętnymi do pracy stałej lub pracy tymczasowej.

Podmioty te, które są zarejestrowane w KRAZ — Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia mają uprawnienia do oferowania usług w zakresie pośrednictwa pracy, rekrutacji pracowników do pracy za granicą, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego oraz pracy tymczasowej.

Specjalizacje agencji pracy

Agencje pracy mogą specjalizować się w różnych obszarach. Istnieją instytucje, które zajmują się konkretnymi branżami, a inne związane są z całym rynkiem pracy. Jakie specjalizacje dotyczą agencji pracy?

  • Praca tymczasowa — agencje specjalizujące się w pracy tymczasowej dostarczają pracowników na krótkie okresy czasu, np. do zastępstw okresowych, prac sezonowych lub projektów czasowych.
  • Rekrutacja specjalistów — niektóre agencje koncentrują się na rekrutowaniu pracowników do wyspecjalizowanych stanowisk, takich jak informatycy, inżynierowie, czy kadra kierownicza.
  • Praca za granicą — agencje oferujące pracę za granicą zajmują się rekrutacją pracowników do pracy w innych krajach, dostarczając im informacji i wsparcia w procesie migracji zawodowej.
  • Praca sezonowa — agencje specjalizujące się w pracy sezonowej zapewniają pracowników do branż, które charakteryzują się okresowym zapotrzebowaniem na siłę roboczą, np. turystyka, rolnictwo, czy handel detaliczny.
  • Outplacement — pomagają pracownikom, którzy zostali zwolnieni, w znalezieniu nowej pracy, dostarczając wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia, przygotowywaniu CV oraz rozwijaniu umiejętności.
  • Doradztwo zawodowe — agencje oferują wsparcie w planowaniu kariery zawodowej, identyfikacji predyspozycji zawodowych oraz szkoleniach rozwojowych.
  • Outsourcing HR — agencje zapewniają wsparcie w zarządzaniu personelem, w tym rekrutacji, selekcji, szkoleniach oraz zarządzaniu wynagrodzeniami.

Czytaj też: Ukończenie 26 roku życia — jak wpłynie na wynagrodzenie?

współpraca z agencją pracy

Czytaj też: Jak obliczyć zwrot podatku?

Jakie są obowiązki agencji pracy?

Agencja pośrednictwa pracy to pośrednik pracy między pracodawcą a pracownikiem. Ich działalność może być skupiona na różnych sektorach i branżach, przez co ich obowiązki mogą się różnić. Jaki jest zakres usług agencji pracy?

  • rekrutacja i selekcja pracowników,
  • zapewnianie zakwaterowania i transportu,
  • zapewnianie opieki medycznej,
  • doradztwo zawodowe,
  • pomoc w zatrudnianiu obcokrajowców,
  • rekrutacja cudzoziemców,
  • szkolenia, warsztaty umiejętności i kompetencji,
  • szkolenia i doradztwo BHP,
  • badania lekarskie,
  • kadry i płace.

Zatrudnienie przez agencję pracy — jak wygląda?

Znalezienie pracy przez agencje zatrudnienia może być dobrym pomysłem dla osób, które nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Z takich opcji korzysta wiele ludzi, którzy potrzebują szybkiego znalezienia pracy na konkretny czas.

Zatrudnianie pracownika przez agencję rekrutacyjną podlega odpowiednim regulacjom. To forma współpracy, która różni się od tradycyjnego zatrudnienia, gdyż w tym przypadku biorą udział trzy strony: agencja pracy, pracodawca użytkownik oraz pracownik. Zatrudniona osoba podpisuje umowę z agencją, która oddelegowuje ją do pracy w konkretnej firmie, a agencja jest odpowiedzialna za wszelkie kwestie formalne. Pracodawca użytkownik, chociaż ma obowiązki wynikające z umowy z agencją, działa jedynie w zakresie określonym w tej umowie.

Agencje pośrednictwa pracy a umowa

Agencje pracy tymczasowej znajdują firmom pracowników, którzy podpisują z nimi umowę. Wtedy to agencja staje się głównym pracodawcą, wypłaca wynagrodzenie, zajmuje się formalnościami. To ona kieruje pracownika do świadczenia pracy w danej firmie. Agencja zajmuje się rekrutacją pracowników, którzy mają zostać zatrudnieni na jakiś określony czas, ale z założenia mogą też podjąć tam później pracę stałą. Można powiedzieć, że agencja pracy ma swoich własnych pracowników, których wypożycza innym firmom (leasing pracowniczy). Zawiera z pracownikami zazwyczaj umowy zlecenie, umowy o pracę na czas nieokreślony lub umowę o pracę tymczasową (umowa APT).

Czytaj też: Dobra agencja pracy — jakie ma cechy?

współpraca z agencją pracy

Czytaj też: Gdzie szukać pracy na magazynie?

Współpraca z agencją pracy dla pracowników — czy się opłaca?

Istnieje wiele mitów na temat zatrudnienia przez agencję rekrutacyjną. Przez nie wiele ludzi nie jest pewna czy warto pracować w agencji pracy. Ten mylny obraz jest szczególnie szkodliwy, gdyż agencje mogą stanowić wartościowe źródło zatrudnienia oraz oferować liczne korzyści zarówno pracownikom jak i pracodawcom. Współpraca z agencją pracy dla pracowników — czy się opłaca? Jakie są korzyści współpracy?

  • Szeroki dostęp do ofert pracy — agencje pracy zapewniają często wiele ofert pracy z różnych części Polski czy nawet świata. Mogą one dotyczyć różnych branż oraz charakteru pracy (praca fizyczna, praca biurowa). Zazwyczaj agencje pracy skupiają się na pracy na magazynie, pracy na produkcji, ale wiele z nich szuka również osób w konkretnych specjalizacjach np. księgowość, IT itp.
  • Wsparcie na każdym kroku rekrutacji — agencje oferujące pracę stanowią cenne wsparcie dla osób szukających pracy oraz już zatrudnionych pracowników. Posiadają specjalistyczną wiedzę na temat zatrudnienia, prawa pracy dzięki temu każdy pracownik może czuć się zaopiekowany.
  • Profesjonalne doradztwo — obejmuje wsparcie w procesie poszukiwania pracy, w tym analizę umiejętności i doświadczenia zawodowego, dopasowanie do odpowiednich ofert pracy oraz pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych.
  • Bezpieczeństwo usług — agencje pracy dbają o przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa pracy oraz standardów BHP. Dzięki temu masz gwarancje, że Twoja praca jest legalna i stabilna oraz nie przyniesie Ci w przyszłości problemów.
  • Oszczędność czasu — poszukiwania pracy mogą być wyzwaniem i zająć czasem wiele czasu. Skorzystanie z usług agencji pracy pomaga zaoszczędzić czas na szukanie odpowiednich ofert pracy. Agencja zatrudnienia ułatwi cały ten proces i szybko znajdzie dla Ciebie konkretną ofertę.
  • Możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego — dla osób dopiero rozpoczynających karierę zawodową lub zmieniających branżę, praca tymczasowa przez agencję pracy może być sposobem na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego oraz rozwijanie umiejętności.

Współpraca z agencją pracy dla pracodawców — czy się opłaca?

Agencje pracy mają za zadanie znaleźć pracowników dla firm. Przedsiębiorstwo, czyli klient agencji pracy, pełni rolę pracodawcy użytkownika, a więc kieruje pracą skierowanych do niego przez agencję pracowników. Agencje zatrudnienia oferują wiele usług, które mogą wesprzeć biznes w szybszym i bardziej efektywnym rozwoju. Dlaczego współpraca z agencją pracy opłaca się dla pracodawców?

  • Oszczędność czasu — powierzenie rekrutacji agencjom pracy pozwala zaoszczędzić czas i zasoby, którymi musiałby zająć się sam pracodawca. Agencja pracy zajmie się szukaniem pracowników, selekcją, odbywaniem rozmów kwalifikacyjnych, zatrudnieniem oraz dopełnieniem wszelkich formalności.
  • Optymalizacja kosztów — znalezienie pracowników przez agencje pracy pozwala zaoszczędzić pieniądze, które inaczej musiałyby być przeznaczone na proces rekrutacyjny i selekcję kandydatów.
  • Elastyczność zatrudnienia — praca z agencją pracy umożliwia elastyczne dostosowanie zatrudnienia do zmieniających się potrzeb firmy, zwłaszcza w przypadku projektów krótkoterminowych lub sezonowych.
  • Baza kandydatów — szeroka baza potencjalnych kandydatów umożliwia to pracodawcom szybkie i skuteczne znalezienie odpowiednich pracowników.
  • Profesjonalna kadra — doświadczenie ekspertów pozwala zrozumieć unikalne potrzeby i oczekiwania pracodawców, dzięki temu agencja pracy zapewnia

Korzyści płynących ze współpracy z agencją rekrutacyjną może być wiele. Partnerstwo biznesowe opiera się na przekazaniu rekrutacji i zatrudnienia zewnętrznej firmie, czyli agencji pracy. Tym samym powstaje wiele miejsc pracy dla osób poszukujących zatrudnienia. Agencje pracy mają doświadczenie w rekrutacji stałej oraz tymczasowej. Pracownicy tymczasowi są dobrymi kandydatami dla branż, które cechują się sezonowością czy dużą rotacją pracowników.

Oferty agencji pracy

Jeśli poszukujesz pracy, ale nie wiesz, jak do tego się zabrać — skorzystaj z usług agencji zatrudnienia! Nasza agencja pracy posiada wieloletnie doświadczenie, które wpłynie na pozytywny przebieg naszej współpracy. Mamy do zaproponowania oferty w całej Polsce głównie w branży magazynowej i produkcyjnej. Sprawdź nasze aktualne oferty pracy bądź skontaktuj się z nami!

Sprawdź też: Uprawnienia UDT na wózki widłowe — jak je zdobyć?

Tagi